Wielkopolska jest drugim co do wielkości (stanowi prawie 10 procent powierzchni Polski) i trzecim co do liczebności województwem w Polsce (zamieszkuje ją prawie 3,5 mln osób). Dzieli się na 31 powiatów i 4 miasta na prawach powiatu: Kalisz, Konin, Leszno i Poznań.

https://wrot.umww.pl/przestrzen/

To kolebka naszej państwowości. Stąd wywodził się ród Piastów, w tym nasz pierwszy historyczny władca Mieszko I oraz jego syn, król Bolesław Chrobry. Przez pierwsze sto lat dziejów, centrum państwa polskiego znajdowało się w Wielkopolsce. Tutaj władcy wznieśli potężne grody: Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Grzybowo, Giecz czy Kalisz. Tu fundowano potężne katedry, klasztory i zamki. Wiele tych obiektów przetrwało do dziś i znalazło się na słynnym Szlaku Piastowskim.

https://wielkopolska.travel/zwiedzaj/historia-regionu/

Po raz pierwszy nazwy naszego regionu użyto w dokumencie z 1257 roku. Mnich lubiński Maciej, notariusz księcia Bolesława Pobożnego, nazwał dawną dzielnicę Piastów Polonia Maior, czyli Polska Większa. Trzynastowieczna nazwa Polonia Maior została spolszczona na Wielgą Polszczę, która później przekształciła się w Wielką Polskę, a w XIV wieku w Wielkopolskę. Od tego czasu nazwa Wielkopolska odnosiła się do dwóch utworzonych na tych ziemiach województw: kaliskiego i poznańskiego, nad którymi zwierzchność sprawował rezydujący na zamku królewskim w Poznaniu starosta generalny Wielkopolski.

https://regionwielkopolska.pl/dzieje-wielkopolski/

Dumą mieszkańców regionu jest Powstanie Wielkopolskie. Od wielu lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 konsekwentnie dbają o pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym i jego bohaterach. Centralne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbywają się co roku 27 grudnia w Poznaniu.

https://27grudnia.pl/

Obecnie Wielkopolska to region o wielu obliczach, gdzie każdy znajdzie atrakcje dla siebie. Tu wielka historia spotyka wielką przygodę. Odkrywać ją można o każdej porze roku, pamiętając jedynie o odrobinie dobrego planowania. Szlaki rowerowe i spływy kajakami to zdecydowanie propozycja na wiosnę i lato, ale świąteczne jarmarki czy festiwal rzeźby lodowej przyciągają sporo turystów także zimą. Wielkopolska to pomysł zarówno na weekend - w tym na intensywny city break, jak i  na dłuższy, spokojny wypoczynek w stylu slow life.

https://wielkopolska.travel/o-wielkopolsce/

Województwo wielkopolskie należy do grona najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów w kraju. Zarówno pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca, jak i dynamiki jego wzrostu, od lat znajduje się w ścisłej czołówce. Dzięki swoim licznym atutom, z bogatą ofertą obiektów i terenów inwestycyjnych, Wielkopolska zaliczana jest do grona województw o najwyższej atrakcyjności inwestowania w Polsce.

https://wrot.umww.pl/gospodarka/

WIELKOPOLSKA PRZYCIĄGA SPOJRZENIA!