Szanowni Państwo,

pragnę powitać serdecznie w Wielkopolsce – europejskim regionie aktywnych ludzi, gdzie zaczęła się Polska. Wraz z początkiem 2023 roku obejmuję półroczne przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP, co stanowi poważne zobowiązanie.

Spotykamy się bez wątpienia w niezwykle trudnych czasach wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i stale aktualnych wyzwań klimatycznych, przed którymi wszyscy stoimy. Warto zastanowić się, jak sobie z nimi poradzić, ponieważ mocno przekładają się na nasze bieżące działania, chociażby w postaci kosztów energii, które musimy wszyscy ponosić.

Przed nami także nowa perspektywa europejskiego budżetu. Jej uruchomienie to wielka szansa realizowania kolejnych zadań rozwojowych dla naszych regionów. To również – ze względu na polityczny upór rządzących - wielka niewiadoma, co bardzo nas niepokoi. W tym kontekście warto rozmawiać o wdrażaniu polityki spójności i programowaniu rozwoju na lata 2021-2027.

Wielkopolska to dobre miejsce, by debatować o trudnych sprawach. Przez lata pokazywaliśmy bowiem, że działając konsekwentnie potrafimy osiągać sukcesy.

Wszystkich uczestników zachęcam do odwiedzenia Wielkopolski - regionu, w którym bogactwo historyczne i kulturowe doskonale uzupełnia się z nowoczesnością i innowacyjnością, zaś piękne plenery zaostrzają apetyt na znakomitą, regionalną kuchnię.  Warto nas bliżej poznać!

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego