W drugiej części II posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Poznaniu dyskutowano o integracji obcokrajowców na polskim rynku pracy oraz zarządzaniu środowiskiem i ochronie klimatu.

- Integracja obcokrajowców to temat niezwykle ważny w dłużej perspektywie. Nasz rynek pracy bez migrantów nie będzie mógł normalnie funkcjonować – przyznał Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Przewodniczący Konwentu Marszałków RP w tym półroczu.

W trakcie panelu zaprezentowano rezultaty, jakie udaje się uzyskiwać marszałkowskiemu Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej w Poznaniu, dzięki realizacji rządowego projektu „Budowanie struktur dla integracji w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”.

- Projekt był przygotowany z myślą o innej sytuacji geopolitycznej, jednak uruchomienie centrów zbiegło się z atakiem Rosji na Ukrainę. Byliśmy jednak przygotowani do tego, by wspierać wszystkie narodowości. Wykorzystaliśmy byłe miasta wojewódzkie jako łącznik z cudzoziemcami, aby jak najszybciej dotrzeć do wszystkich osób, które tego potrzebują. Teraz myślimy o tym, aby również pojawić się w subregionach ze wsparciem dla organizacji pozarządowych i pracować z gminami – tłumaczył Grzegorz Grygiel, Dyrektor ROPS.

Do tej pory w pięciu Centrach Integracji Cudzoziemców w Wielkopolsce udało się udzielić wsparcia ponad 4,5 tys. cudzoziemcom (konsultacje prawnicze, wsparcie psychologiczne, tłumaczenie niezbędnych dokumentów).

Z kolei informacje dotyczące sytuacji cudzoziemców na rynku pracy przedstawiła Barbara Kwapiszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Na koniec ubiegłego roku wśród obcokrajowców w Wielkopolsce, największą grupę pracowników stanowili Ukraińcy. W trybie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi liczba ta wyniosła blisko 110 tys. osób.
Tematem przewodnim panelu poświęconego środowisku była prezentacja Programu LIFE dla samorządów. To instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska, w tym przyrody oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian.

W przypadku Wielkopolski złożono do programu LIFE zintegrowany i konsorcjalny projekt kilkudziesięciu partnerów z naszego regionu pod nazwą „LIFE AFTER COAL PL” czyli „Życie po węglu”, który związany jest przede wszystkim z wdrażaniem Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 85 mln zł.

- Nasz projekt jest strategiczny i będziemy go realizować do końca 2031 roku. Doświadczenie z procesu zostaną zebrane i udokumentowane, poddane ewaluacji, co pozwoli na szybszy transfer wyników do innych regionów węglowych UE – tłumaczyła Marzena Andrzejewska-Wierzbicka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu.